ДГ № 40 "Детски свят"
ДЕТСКА ГРАДИНА С ЯСЛЕНА ГРУПА В ГР. ВАРНА

Проекти и национални програми

       

Участие в Национални програми и проекти

                        

         Проект BG05SFPR001-1.003-0001 "Силен старт"

              

          На  15.02.2024 г. бе подписан административен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ  по  проект       № BG05SFPR001-1.003-0001 „Силен старт“ между Министерството на образованието и науката (МОН) – конкретен бенефициент (КБ) и Изпълнителна агенция „Програма за образование“ – Управляващ орган.

        Основната  цел на проекта е насърчаване и разгръщане на потенциала за личностно развитие на учениците за трайното им приобщаване в  училищното образование и подобряване на образователните им резултати.

       Срок за реализация60 месеца, но не по-късно от 31.12.2029 година.

       Може да прочетете подробна информация за проекта тук:

        https://sf.mon.bg/?go=page&pageId=575

 

Проект BG05M20P001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“  

    Детска градина „Детски свят“ работи успешно по проект BG05M20P001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“, финансиран по оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОП НОИР) 2014- 2022 г., съфинансиран от Европейския съюз чрез Европейските структури и инвестиционни фондове, с конкретен бенифициент – Министерството на образованието и науката (МОН) в периода 1.07.2023 – 31.12.2023 г.

   Проектът изпълни целите си, като бяха назначени специалисти психолог, помощник на учителя и помощник възпитател,  които да осигурят по- високо качество и достъп до образование на деца със специални образователни потребности в градината. Бяха създадени и утвърдени модели и инструменти за приобщаващо образование, поставящи акцент върху идентифициране на силните страни на детето, за развитието на които се планираше подходяща допълнителна подкрепа.

    Екипите за подкрепа за личностно развитие повишиха своите професионални компетентности за активна обща и допълнителна подкрепа в процеса на приобщаващото образование.

    Дейностите по проекта допринесоха за изработване на иновативни стратегии на взаимодействието с деца и родители.

    За реализирането на проекта градината беше финансирана с приблизителна сума от 22 445 лв.

 

            Национална програма „Хубаво е в детската градина“

      През 2023г.  Детска градина 40 „Детски свят“ спечели поредният  проект по Национална програма „Хубаво е в детската градина“ на Министерството на образованието и науката.  През периода м.Октомври 2023 - до м. Май 2024 г. децата от детската градина ще бъдат включени в допълнителни дейности - народни танци. Допълнителните дейности са безплатни и ще се провеждат от сертифицирани обучители.

    Повече за национална програма „Хубаво е в детската градина“ може да прочетете тук:

https://ruo-sofia-grad.com/wp-content/uploads/2023/06/04-NP-Hubavo-e-v-det.gradina-02062023-2.pdf

 

Проект BG05M2ОP001-3.018-0001 „Подкрепа за приобщаващо образование“

      Проектът се финансира от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове

     Проектът е насочен към осигуряване на по-високо качество и по-добър достъп до образование на деца и ученици със специални образователни потребности, с хронични заболявания, в риск и с изявени дарби в системата на предучилищното и училищното образование чрез предоставяне на допълнителна подкрепа за личностно развитие.продължителността му е 36 месеца, считано от датата на сключване на договора - 27.11.2020 г.

    Основната цел на проекта е насочена към насърчаване и разгръщане на потенциала за личностно развитие на деца и ученици със специални образователни потребности, с хронични заболявания, в риск и с изявени дарби чрез допълнителна подкрепа, с оглед успешната им реализация и социализация.

    Допустими дейности

Дейност 1. Модели и инструменти за приобщаващо образование на деца и ученици

Дейност 2. Разработване на специализирани дидактически материали (учебна литература, адаптирани учебни помагала и други) за работа с деца и ученици със специални образователни потребности, с хронични заболявания, в риск и с изявени дарби.

Дейност 3. Специализирани обучения на екипите за подкрепа за личностно развитие

Дейност 4. Закупуване на оборудване за допълнителна подкрепа за личностно развитие, вкл. за специализирани кабинети и помещения

Дейност 5. Осъществяване на дейности за личностно развитие на децата и учениците от институциите в системата на предучилищното и училищното образование по проекта

Дейност 6. Дейности за семейна подкрепа в процеса на приобщаващото образование в детските градини и училищата по проекта

     В модул "Оборудване" на проекта за ДГ № 40 "Детски свят" е одобрена сумата 10 300 лв. за обогатяване на съществуващи кабинети - Логопед, Ресурсен и Психомоторен. По проекта има назначен психолог отговарящ за допълнителната подкрепа. От 2021/2022 г. в ДГ№ 40 "Детски свят" работи логопед към Логопедичен център – Варна, който предоставя безплатни консултации за корекция и рехабилитация на езиково-говорни нарушения.

Прочетете подробна информация за проекта  ТУК :

https://priobshtavane.mon.bg/ 

  

Проект BG05M2ОP001-3.005-0004

Активно приобщаване в системата на предучилищното образование“

 ПРОЕКТЪТ Е ФИНАНСИРАН ОТ ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА „НАУКА И ОБРАЗОВАНИЕ ЗА ИНТЕЛИГЕНТЕН РАСТЕЖ“, СЪФИНАНСИРАН ОТ ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ЧРЕЗ ЕВРОПЕЙСКИТЕ СТРУКТУРНИ И ИНВЕСТИЦИОННИ ФОНДОВЕ.
www.eufunds.bg

Бюджет на проекта: 82 500 000 лв.

       ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРОЕКТА

     На 16.05.2019 г. бе подписан договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по проект № BG05M2ОP001-3.005-0004 „Активно приобщаване в системата на предучилищното образование“ между Министерството на образованието и науката – конкретен бенефициент, и ИА ОПНОИР – управляващ орган на ОП НОИР. Проектът се реализира по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОП НОИР) 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, с конкретен бенефициент – Министерството на образованието и науката (МОН) в партньорство с Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства (ЦОИДУЕМ).

     Проектът цели разширяване на достъпа до предучилищно образование на децата от уязвими групи и живеещи в бедност. Предучилищното образование е важен период в живота на детето с оглед формиране на положително отношение към училището и създаване на мотивация за учене. Причините за невключване в предучилищно образование са свързани със социални, икономически и етнокултурни фактори, като ниски доходи, неосъзнатост на ползите от предучилищното образование, незаети на пазара на труда възрастни, които могат да се грижат за децата и др. Проектът предвижда набор от мерки – предоставяне на допълнително обучение по български език за децата с различен майчин език като ефективно средство за социално приобщаване в групата на връстниците, изплащане на такси за посещаване на целодневна детска градина като преодоляване на икономически бариери за включване и премахване на една от най-значимите причини за неучастие в предучилищно образование, мотивация на родителите за активно сътрудничество между семейството и детската градина.

       Продължителността на проекта е 30 месеца.

       Прочетете цялата информация за проекта от ТУК :

https://web.mon.bg/bg/100788

http://ruo-varna.bg/images/files/2019/APSPO_31072019_PREZENTACIYA.pdf

 

                             Национална програма „Осигуряване на съвременна образователна среда“,

Модул „Площадки за обучение по безопасност на движението по пътищата“

      Проектът е спечелен и реализиран по Национални програми на МОН за 2021 година и включва осигуряване на външна и вътрешна (подвижна) площадка за обучение по безопасност на движението по пътищата (БДП) в ДГ; тяхното оборудване и обзавеждане. Целта на програмата е създаване условия за подобряване организацията на обучението и възпитанието на децата в пътното движение в рамките на образователната институция /детска градина/ и извън нея.

 

 НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА „УСПЯВАМЕ ЗАЕДНО“

Модул 1 "Хубаво е в детската градина"- изграждане на LEGO стая за адаптация на деца в първа група 

     Постъпването на детето в детската градина е период,в който рязко се изменят  условията на живот и  дейностите,в които то се включва. В немалко случаи възникват неприятни чувства и отрицателни реакции,които карат детето да  се чувства подтиснато и   пренебрегнато.   Опитът ни показва,че на родителите им липсва яснота, те са в неизвестност от това,което се случва в детската градина и се нуждаят от нашата помощ
за повишаване на тяхната компетентност по отношение на адаптацията на децата към
ДГ.
   ИДЕЯТА ни е чрез ефективно партньорство със семейството да приложим работещ модел за успешна адаптация и плавен преход на детето от семейната среда към детската градина .

       Основни цели:
      1. Осигуряване на подкрепяща , интерактивна естетична и функционална среда
за развитието на здрави, жизнеспособни, социално отговорни и щастливи деца, готови за среща с реалния свят.

  1. Ефективно сътрудничество с родителите като съмишленици и участници във възпитанието, обучението и адаптирането на детето към новата среда чрез създаване на условия за трайното им включване в дейностите на детската градина.
  2.  Организиране на дейности за създаване на положителни взаимоотношения с новоприетите деца за безболезнено привикване към правилата и нормите на поведение.

  

ПМС 46 ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА СРЕДСТВА ЗА ФИЗИЧЕСКА АКТИВНОСТ, ФИЗИЧЕСКО ВЪЗПИТАНИЕ,

СПОРТ И СПОРТНО-ТУРИСТИЧЕСКА ДЕЙНОСТ

        По  ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 46 на МС от 19.03.2020 г. за определяне на минимални диференцирани размери на паричните средства за физическа активност, физическо възпитание, спорт и спортно-туристическа дейност на деца и учащи в институции в системата на предучилищното и училищното образование и във висшите училища

Oбн., ДВ, бр. 26 от 22.03.2020 г., в сила от 22.03.2020 г. изм. и доп., бр. 18 от 2.03.2021 г., в сила от 2.03.2021 г. 

Паричните средства за физическо възпитание и спорт в т. ч. учебно-тренировъчна дейност, спортно-състезателна дейност и материално-техничес  ко осигуряване за децата в общинските и частните детски градини и в общинските и частните училища, включително тези в подготвителните групи – 3 /три/ лв. на дете за бюджетна година

Описание на проекта:

Проектът е насочен към повишаване на общата физическа подготовка  и придобиване насоченост на заниманията със спортно - тренировъчен  характер чрез организиране и провеждане на спортно – подготвителни игри в ежедневни режимни моменти , както и организиране на състезания по отделни видове спорт

Цели на проекта:

  • Укрепване на общото физическо състояние и физическо развитие, и закаляване на подрастващите чрез рационален двигателен режим ;
  • Формиране на двигателни качества чрез последователно и системно развиване на основните движения в процеса на обучението ;
  • Активна двигателна дейност на децата, престой на открито, широко използване на подвижни игри и разходки, достъпен  вид  спорт,   закаляване;
  • Постигане на ДО  по  физическо  възпитание  и овладяване  в  необходимата  степен  на  различни  видове спорт  –  баскетбол, волейбол  и  футбол ;
  • Изработване на потребност от ежедневни занимания с физически упражнения, развиване на уменията на децата за самостоятелност и организираност ;
  • Възпитаване на нравствени качества и емоционално общуване в процеса на подготовката и участието в спортно – подготвителни игри и упражнения като компонент на спортни състезания и празници.

Очаквани резултати:

  • Чрез рационално функционално натоварване да се формират двигателни умения и навици, и познавателни способности, както и да се възпитават у децата ценни морално-волеви модели на поведение ;
  • Създаване на съвременна материална база за системни занимания с физическа култура и спорт ;
  • Създаване на желание у децата за активно участие в спортните игри ; възпитаване на инициативност и самостоятелност при по-големите възрастови групи за организиране на игри със състезателен характер по време на разходки и игри на открито ;
  • Възпитаване на умения за самооценка и самоконтрол у децата, основаващи се на физическия и интелектуален растеж, на самочувствието и здравето, на бързината, силата, ловкостта и т.н.;
  • Закаляване и намаляване на заболеваемостта и затлъстяването сред децата;
  • Натрупване на знания за спортни обекти, съоръжения, уреди, пособия и начини за тяхното използване.