Допълнителни образователни дейности
Чрез Допълнителните форми на педагогическо взаимодействие се разширяват и усъвършенстват компетентностите на детето по седемте направления.
Допълнителните форми се организират по преценка на учителя в съответствие с интересите и потребностите на децата.
Видове допълнителни форми: Самостоятелни дейности по избор на детето - в зависимост от условията в групата. Дейности, организирани от детския учител - различни видове игри, състезания, конкурси, екскурзии, лагери, спортни празници, тържества, развлечения, наблюдения на обекти от околната среда. Провеждат се извън времето на педагогическите ситуации, както в учебно, така и в неучебно време.
Допълнителни форми използвани в учебно време: Самостоятелните дейности по избор на детето - дейности, организирани от детския учител. Време на организиране: от 15 септември до 31 май на съответната година.Тези допълнителни форми се прилагат в сутрешни режимни моменти и след следобедния сън.
Допълнителни форми използвани през неучебно време: Самостоятелни дейности по избор на детето, организирани от детския учител. Време за организиране: от 1 юни до 14 септември на съответната година. Тези допълнителни форми се прилагат в сутрешни режимни моменти и след следобедния сън.
ДОПЪЛНИТЕЛНИ ОБРАЗОВАТЕЛНИ ДЕЙНОСТИ са дейности по интереси, които подпомагат детето да стане по-самостоятелно, да проявява своите заложби, инициатива и творчество:
Допълнителните дейности се извършват извън времето за провеждане на основните форми на педагогическо взаимодействие и се организират при спазване на действащото законодателство;
Допълнителните дейности се организират за децата, които посещават детската градина;
Допълнителните дейности са платени от родителите (или безплатни) форми на обучение, осигуряващи развитие на интересите и способностите на децата;
Осъществяват се по желание и избор на родителите, в зависимост от наклонностите и възрастта на децата;
Участието на детето в дейностите може да бъде прекратявано и подновявано по желание на родителите;
Провеждат се по график в свободен от регламентирани занимания режимен момент;
Провеждат се с помощта на висококвалифицирани специалисти.
Външните преподаватели отговарят за живота и здравето на децата по време на обучението и при придвижването им от групите до помещението за обучение и обратно;
Външните учители са длъжни да спазват графика за провеждане на допълнителните дейности и да провеждат стриктно и отговорно заниманията с децата.
Посещавайки допълнителни образователни дейности децата развиват своите способности и талант. Активизират мисленето, стимулират въобръжението, разширяват познанията и обогатяват впечатленията си. Разтоварват се и се забавляват .
Резултатите от провежданите допълнителни дейности се демонстрират на открити занимания или на празници, организирани от детската градина.
Видовете допълнителни педагогически услуги, провеждани в детската градина се определят с решение на Педагогически съвет.
Допълнителни дейности, които ще се провеждат безплатно през настоящата учебна 2023-2024 година в ДГ№40 “Детски свят“:
Заниманията по плуване в предучилищна възраст оказват многостранно положително и дълготрайно влияние върху организма на децата. Поставят се основите на доброто здраве, активните движения във водна среда стимулират физическото и психомоторното развитие. Тренировките намаляват стреса, развиват у децата смелост, самостоятелност, дисциплина, цeлeycтpeмeнocт, пocтoянcтвo, caмoĸoнтpoл и peшитeлнocт. Плуването е един от малкото спортове, при които равномерно се натоварват всички мускулни групи. То помага за изграждането на правилна стойка и подпомага корекцията на гръбначни изкривявания при децата. Подобрява координацията, мускулния тонус и функцията на сърцето.
Ползите от плуването са многобройни. Ние ви представяме няколко от тях:
Плуването, подобрява работата на сърцето, сърдечно-съдовата система и състоянието на белите дробове, то увеличава капацитета им, което означава повече кислород в клетките и мускулите. С продължителното занимание в басейн се развиват гъвкавостта, балансът и се избягват здравословни проблеми, свързани както с детското затлъстяване, така и с диабета. Плуването развива красиво и хармонично тяло.
Плуването закалява организма и децата боледуват по-рядко. Това става чрез активиране механизма на адаптация на тялото към различни температури на въздуха и водата. Тялото не боледува от студено, тялото боледува, когато твърде дълго е изложено на топлина и комфорт, защото губи естествената си способност да се адаптира.
Децата имат неизчерпаема енергия. Плуването ангажира всички мускулни групи и така се изразходва енергия, като в същото време не се натоварват ставите и костите.
За да запишете детето си на плуване е необходимо да предоставите медицинска бележка удостоверяваща, че то няма здравословни проблеми - издадена от личният лекар, да попълните декларация и да му подготвите:
Посещавайки занимания по плуване в детската градина децата получават начални умения за поведение и придвижване във водата, гмуркане и игри. Нашата цел е да ги направим по-здрави, по-калени и с позитивна нагласа към заниманията във водата.